Gareš’ki kulturni centar (GKC) osnovan je 23. 09. 2004.. Udrugu je osnovala obitelj Martinić s još nekoliko entuzijasta s ciljem očuvanja tradicijske baštine Moslavine, Bilogore te cijele Hrvatske. Ideja o osnivanju proizašla je iz razloga što u samom gradu Garešnici u to vrijeme nije bilo niti jedne ozbiljne institucije gdje bi se mogli obratiti i pribaviti eventualnu folklornu, odnosno tradicijsku građu , pa se odlučili pokrenuti udrugu koja će biti baza u kojoj će se arhivirati istraživačka tradicijska građa, kako bi iz nje proisteklo niz kvalitetnih projekata na korist i prezentaciju samog grada Garešnice, Bjelovarsko-bilogorske županije i Republike Hrvatske pod geslom: Ne želimo se baviti, nego istinski raditi i poštivati narodnu baštinu.
Tijekom 15 godina svojeg postojanja može se reći da su tome i uspjeli, jer predanim radom održavaju i pokrivaju sve djelatnosti koje su i registrirali:
- promicanje kulturno tradicijskog stvaralaštva u školama, kulturnim udrugama i udrugama nacionalnih manjina, na seminarima i školama folklora;
- očuvanje tradicijskog nasljeđa u području plesa i glazbe;
- organiziranje susreta sličnih udruga posebice onih koja se isključivo predstavljaju tradicijskim pjevanjem i plesanjem uz pratnju tradicijskih glazbala, organiziranjem seminara, vođenjem folklornih i pjevačkih skupina, tamburaških orkestara i sastava tradicijskih glazbala, te radom i na drugim poslovima, a u interesu svojih članova radi očuvanja starohrvatskog tradicijskog nasljeđa.
Promociju njihova rada dobrim dijelom provodi Folklorni ansambl Zdenac iz Garešnice kroz svoje aktivnosti i sekcije, zatim KUD Banova Jaruga, Društvo Mađara Lipik, HORKUD Golub iz Bjelovara , HKZ Hannover, HKŽ Munchen, Škola folklora Hrvatske matice iseljenika.
Osim uradaka spomenutih udruga sam GKC ima i sekcije koje ga predstavljaju:
Četverogodišnja škola tambure G i D te A i E kvartnog sustava tambura koja djeluje od samog osnivanja, a sekcija je pokrenuta iz razloga jer Glazbena škola u Garešnici nije imala taj program. Smatrali su za shodno u svoj program uvesti tamburu jer tambura je jedan od naših nacionalnih glazbala i po njoj smo prepoznatljivi u cijelom svijetu.
Ovim programom zainteresirali su veliki broj polaznika jer kroz četverogodišnje pohađanje škole tambure polaznici ovladaju gradivom osnovne glazbene škole, a na kraju svakog obrazovnog ciklusa dobiju priznanje o završenom stupnju obrazovanja. Kada je u riječ o orkestralnom sviranju, polaznici sviraju u tamburaškom orkestru FA Zdenac iz Garešnice. Osim osnove sviranja tambure, polaznicima su ponuđene i dodatne aktivnosti, a to je učenje sviranja tradicijskih glazbala Hrvatske. Kroz ovu školu prošlo je više od 120 polaznika s područja općina Hercegovac, Velika Trnovitica, Ivanska; gradova Kutine, Pakraca, Lipika, Grubišnog Polja, Čazme, Daruvara i naravno grada Garešnice. Voitelji ove škole tambure su radosni i ponosni, jer je većina svirača osnovala i svoje tamburaške sastave, a većina ih aktivno sudjeluje u radu KUD-ova u svojim sredinama.