Prijavitelj projekta Garešk'i kulturni centar u suradnji s partnerskom udrugom Centrom Krugovi iz Zagreba, u sklopu projektnih aktivnosti proveo je edukaciju o razvoju osobnosti, socijalnih vještina i emocionalne inteligencije za članove udruge GKC koji su nezaposleni i pripadaju nekoj od teško zapošljivih skupina (nezaposlene žene, neadekvatnog obrazovanja, mlade osobe bez radnog iskustva i nezaposlene osobe starije od 50 godina) u gradu Garešnici, a koji su potencijalni djelatnici/suradnici na realizaciji poslova i aktivnosti koje će Garešk'i kulturni centar provoditi na načelima društvenog/socijalnog poduzetništva.
Polaznici/korisnici projekta su na ovoj edukaciji naučili sljedeće:
Na edukaciji u trajanju od jednog dana je bilo 9 osoba, 8 pripadnica iz teško zapošljivih skupina iz grada Garešnice te voditelj projekta. U sklopu edukacije polaznici su odradili i nekoliko praktičnih vježbi, u skladu s aktualnim epidemiološkim preporukama.
Predavanje je počelo u 10, a trajalo do 17 sati (uključujući pauzu od 30 min za zakusku i dvije kraće pauze od 15 minuta).
Vježbe su bile povezane sa- prakticiranjem postavljanja pitanja i coaching tehnike u radu s ljudima. Polaznici su naučili metode za samoprocjenu dobrih i loših strana i samomotivacije u radu. Također, vježbali smo u grupi prepričavanje priča i tehnike Rapporta- emocionalne uživljenosti u tuđu priču. Polaznicima je iskustveno predstavljena uloga supervizora.
Rad na komunikacijskim tehnikama u timu i vježbe povezane s tim- bile su usmjerene na odgovaranje na „kuknjavu“ članova tima, konstruktivno pronalaženje rješenja, pričanje priča-storytelling i nekoliko testova za procjenu optimizma, ograničenja i pristupu rješavanju problema.
Sve navedene vježbe bile su važne kako bi polaznici osvijestili značaj otvorene komunikacije u timu i našli rješenje za pojedine probleme. Polaznici su se našli u ulozi opservatora i konfliktnih uloga, kako bi riješili pojedine probleme i uživo vježbali tehnike medijacije.
Timske uloge vježbali smo i raznim ulogama koje se nalaze u pojedinom timu- svatko je na čelu dobio ulogu o kojoj on ne zna puno, te je morao pogoditi o kojoj se ulozi našao.
Svaka vježba slijedila je refleksiju naučenog i potom je uloga zamijenjena. Na ovaj način iskustveno se učilo o timskom radu i pronalaženju rješenja.
Predavanja završili smo pitanjima i odgovorima te završnim krugom u kojem je svaki polaznik/ca za sebe izrekao kako je doživio/la predavanje i vježbe, što je naučio, što će ponijeti sa sobom, što mu/joj je bilo najvažnije.
Za završetak smo koristili asocijativne karte kao završni krug o naučenome.