Ključevi uspješne komunikacije – 23. i 24.11.2020
Prijavitelj projekta Garešk’i kulturni centar u suradnji s partnertskom udrugom Krugovi iz Zagreba su proveli trening socijalnih vještina za članove udruge GKC koji su nezaposleni, za nezaposlene osobe koje pripadaju nekoj od teško zapošljivih skupina (nezaposlene žene – neadekvatnog obrazovanja, mlade osobe bez radnog iskustva i nezaposlene osobe starije od 50 godina) u gradu koji su potencijalni djelatnici/suradnici na realizaciji poslova koje će udruga obavljati na načelima društvenog poduzetništva. Prva od edukacija pod nazivom Ključevi uspješne komunikacije je održana u dva dana 23. i 24.11.2020. s početkom u 15.30h. Trajanje edukacije je bilo 5 školskih sati s jednom pauzom od 15 minuta. Edukacija je oba dana završila u 21:00h. Prvi dan je bilo prisutno 13 polaznika, a drugi dan 10 polaznika. Edukacije služe za razvoj socijalnih vještina i jačanje samopouzdanja kod ciljane skupine jer se radi o osobama od kojih su neke bile i duže vremena nezaposlene ili socijalno izolirane.
Prvoga dana edukacije Ključevi uspješne komunikacije s polaznicima se diskutiralo o tome je li bitna komunikacija i zašto te koje su posljedice dobre odnosno loše komunikacije. Zaključak kratke rasprave jest bio da je komunikacija od izuzetne važnosti za sve sfere ljudskog života počevši od obitelji do komunikacije na poslu te je naglašeno da se dobra komunikacija uči kroz učenje komunikacijskih vještina. Kao posljedice dobre komunikacije su naveli usješne i zadovoljne odnose dok se kao posljedica loše komunikacije navodilo osamljivanje, otuđivanje i propadanje odnosa kako privatnih tako i poslovnih. Nakon kratke rasprave se nastavilo sa teorijskim dijelom o komunikaciji, ciljevima komunikacije te mitovima o komunikaciji. Polaznike se upoznalo sa razinama komunikacije te vrstama komunikacije. Kroz primjere i raspravu se polaznicima ukazalo na važnost neverbalne komunikacije.
Drugoga dana edukacije Ključevi uspješne komunikacije ukratko smo ponovili o čemu je prethodnog dana bilo riječ te zašto je važna uspješna komunikacija. Nastavljeno je sa vještinom izražavanja osjećaja. Svaku rečenica koja je navedena kao primjer je proanalizirana kao i osjećaji koji su u podlozi. Istaknuta je važnost iskazivanja i opisivanja vlastitih misli, osjećaja, želja i potreba kroz primjere. Sljedeća vještina koja se prezentirala jest davanje konstruktivne povratne informacije. Povratne informacije su vrlo važne u komunikaciji je omogućuju kontrolu procesa razmjene poruka i interakcije između sudionika. One pokazuju kako je poruka interpretirana i prihvaćena od primatelja te kakav je utjecaj imala na primatelja. Mogu se javiti u najrazličitijim oblicima – od smješkanja ili mrštenja, kimanja glavom do verbalnih reakcija ili promjena u ponašanju. Polaznicima su nakon prezentiranja pravila za davanje povratne informacije prezentirane dvije vježbe koje su odradili u parovima. Nakon odrađenih vježbi razgovaralo se o tome jesu li bili uspješni te što im je bilo teško u vježbi. Sljedeći važni aspekti uspješne komunikacije su korištenje pozitivnog govora u komunikaciji i samopouzdanje. Kroz kratku raspravu se pokušalo osvjestiti polaznicima koriste li oni pozitivan govor u komunikaciji te zašto je važno koristiti pozitivan govor u svakodnevnoj komunikaciji.
Samopouzdanje je također vrlo bitno u komunikaciji te su polaznici bili zamoljeni da kratko razmisle i napišu što više svojih pozitivnih osobina – svrha: podizanje samopouzdanja. Osobe koje imaju visoko samopuzdanje su uspješnije u komunikaciji jer su otvoreniji prema raspravama, ne ustručavaju se postaviti pitanje ukoliko im nešto nije jasno, izražavaju svoje mišljenje, lakše podnose kritike, spremnije su pomoći i razumiju potrebe drugih jer koriste vještinu aktivnog slušanja. Aktivno slušanje se odnosi na umijeće slušanja, a najvažnija je komunikacijska vještina koja uključuje usmjeravanje pozornosti, interpretiranje i pamćenje onoga što smo zaista čuli. Aktivno slušati znači slušati usredotočeno, slušati s empatijom i prihvaćanjem druge osobe te slušati odgovorno. Rezultati istraživanja provedenog 2017. godine pokazuju da ljudi bolje razumiju osjećaje osobe s kojom razgovaraju slušajući glas te osobe, nego ako ih samo gledaju dok govore. To je sasvim logično s obzirom na to da je poznato da se ljudski glas sastoji od niza obilježja – visina, intenzitet i boja, a subjektivno ga procjenjujemo kao visok, nizak, napet, hrapav, promukao i slično. Ostala istraživanja su pokazala da partneri koji komuniciraju s ciljem razumijevanja druge osobe imaju uspješnije i sretnije odnose za razliku od onih kojima je cilj formuliranje odgovora. Aktivno je slušanje umijeće koje je moguće razvijati i vježbati, a korisno je u bilo kakvim međuljudskim odnosima – u obiteljskim odnosima, prijateljstvu, u vezi ili braku, ali i u poslovnom svijetu, na intervjuima i razgovorima za posao. Postoje razne metode kojima je moguće izoštriti umijeće slušanja drugih, a samim time i komuniciranje i razumijevanje poruke koju nam druga osoba želi poručiti. Kako bi polaznici usvojili vještinu aktivnog slušanja odrađene su dvije vježbe. Na samom kraju prvoga dana edukacije ponovljeno je što je sve naučeno te se polaznike motiviralo na korištenje naučenih vještina u svakodnevnoj komunikaciji.
Ciljevi edukacije su:
Cookie name | Active |
---|